![ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ Δ. ΝΑΛΜΠΑΝΤΗ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ - Έβρος](https://golden-greece.gr/data/evros/sites/pinakothiki/img.jpg)
(Τηλ. 25530 23658)
Πρόκειται για μία μοναδική συλλογή, δωρεά του προσφάτως τιμημένου από τον Ο.Η.Ε. Διδυμοτειχίτη ζωγράφου ο οποίος με το «μαγικό ρεαλισμό» του εισάγει με έναν ιδανικό τρόπο τον επισκέπτη στο Ιστορικό Διδυμότειχο, αλλά και συνδέει το παρελθόν με το παρόν.
Παράλληλα μπορεί ο επισκέπτης να γνωρίσει και τις άλλες δημιουργικές πλευρές του ζωγράφου σε ένα διώροφο κτίριο του μεσοπολέμου που υποδειγματικά αποκατάστησε ο Δήμος και με μοναδικό τρόπο τοιχογράφησε ο ίδιος ο ζωγράφος.
Συντάκτης: Φωτεινή Αναστασοπούλου